TV antény pro DVB-T - digitální anténa

TV antény pro DVB-T jsou stejné jako antény pro analogový signál v pásmu UHF, tedy cosi jako "digitální anténa" nebo "anténa pro digitální příjem" neexistuje.

 

Napište si o radu nebo zavolejte 723 602 405

Protože ale multiplexy (soubor stanic na jednom kanálu) nemusí být vysílané ze stejného vysílače, jako dosud přijímaný analogový signál, je potřeba anténu přesměrovat a někdy i změnit polarizaci (otočit anténu o 90 stupňů). Špatně polarizovaná anténa získává až o 20 dB slabší signál.

Nejlepší anténa obecně pro všechny případy neexistuje, o vhodnosti rozhoduje hlavně vzdálenost od vysílače, překážky v přímé viditelnosti, existence odražených signálů a délka anténního svodu. V zásadě ale platí, že kvalitní TV anténa je vždy lepší, než horší anténa se zesilovačem. Zesilovač je vhodný zejména pro nahrazení útlumu signálu na rozvodech, nikoli pro zesílení slabého signálu, přijímaného anténou.

  • V místech pokrytých několika vysílači stejné frekvenční sítě ( Praha – vysílač Žižkov a Cukrák) by měla být použita směrová TV anténa nastavená na zvolený vysílač či nejkvalitnější odraz.
  • Příliš silný signál z TV antény je také zdrojem mnoha problémů. Pak je nutné signál zeslabit kvalitními útlumovými články.
  • Signál z pokojové televizní antény je ovlivňován i pohybem osob v místnosti – venkovní anténa vždy zajistí lepší výsledek.
  • Antény (včetně pokojových antén) doplněné širokopásmovými předzesilovači jsou citlivější na okolní zdroje rušení včetně mobilních telefonů a sítí LTE. Odrušení lze provést vhodným filtrem zvoleným na základě změření signálu.